honvéd tiszt
Ha érettségi után továbbtanulásban gondolkozol, és katonai pályát szeretnél választani magadnak, két lehetőséget kínál neked a Magyar Honvédség.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara (HHK) az ország egyetlen katonai felsőoktatást végző intézménye, amely a – haderőfejlesztésnek köszönhetően egy dinamikusan fejlődő és XXI. századi haditechnikát alkalmazó – Magyar Honvédség számára képez katonai vezetőket, parancsnokokat. A kar a korszerű ismeretek átadásán túl nagy hangsúlyt helyez a katonai hagyományápolásra és erősíti a hallgatók haza iránti elkötelezettségét. A honvéd tisztjelöltek – a felvétel napjától – szerződéses katonaként a Magyar Honvédség tényleges katonai állományába tartoznak, az MH Ludovika Zászlóaljnál töltenek be szolgálati beosztást, az aktuális évfolyamnak megfelelő altiszti rendfokozatot viselnek, így tanulmányaik mellett a katonai élettel is megismerkednek. Életük szoros napirend mentén zajlik: 24 órás szolgálatokat adnak, készenléti feladatokat látnak el, és gyakorlatokon vesznek részt. A HHK honvéd tisztjelöltjei a felsőoktatásban szinte egyedülálló módon rendszeres havi illetményt (alapilletmény + tanulmányi díj) kapnak, melynek mértéke évfolyamtól és tanulmányi eredménytől függ. A hallgatók a tanulmányi napokon
ingyenes étkeztetésben (reggeli + ebéd) részesülnek, kollégiumi elhelyezésük térítésmentes, így nem kell albérletre költeniük. Tanulmányaik során eltölthetnek egy szemesztert egy hasonló képzést biztosító európai felsőoktatási intézményben is, amennyiben sikeresen
pályáznak az ERASMUS+ programban. Emellett lehetőség van külföldi hadseregek katonai tanintézetében is tanulmányokat folytatni, szakmai
gyakorlatot teljesíteni.
A Magyar Honvédség – a hallgatói jogviszony létesítésével egyidőben – szerződéses szolgálati viszonyt létesít a tisztjelöltekkel, akik a tanulmányaik sikeres befejezését követően megkapják hadnagyi rendfokozatukat és első tiszti beosztásukat. Mindezzel kötelezettséget is vállalnak: a Magyar Honvédség állományában kell szolgálatot teljesíteniük legkevesebb 10 évig.
A tisztjelöltek mindennapjait számos esemény színesíti. Ilyen például a
gólyatábor, a gólyabál, a gyűrűavató bál, a kollégiumi hét, a vetélkedőnapok és a sportnapok. A katonáktól joggal elvárt fizikai állóképesség fenntartását nagyban megkönnyítik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakosztályai. A tudományos élet ugyancsak fontos szerepet kap a kampuszon: a hallgatók szakmai konferenciákon és előadásokon, Tudományos Diákköri versenyeken vehetnek részt.
Az oktatási egységek csaknem az összes katonai szakterületet átfogják: a karon folyó hadtudományi és katonai szakmai képzés lehetővé teszi, hogy a honvédtiszti hivatást választó fiatalok az érdeklődésüknek leginkább megfelelő szakterületre kerüljenek. A harckocsizótól a lövészig, a híradótól az informatikusig, a hadtápostól a technikusig, a légiirányítótól a repülőműszakiig megannyi érdekes szakma elsajátítására van lehetőség 4 alapszak szak keretein belül:
- katonai vezetői
- katonai logisztika
- állami légiközlekedés
- katonai infokommunikáció
Az egyetemre a jelentkezést a központi felvételirendszeren keresztül lehet leadni a többi egyetemmel/főiskolával együtt, az adott évben megjelölt jelentkezési határidőig.
A jelentkezés alapfeltételei – hivatásos katonai szolgálati jogviszonyra – az alábbiak:
- betöltött 18. életév (de a felvétel évében a 25. életévét be nem töltötte)
- magyar állampolgárság
- cselekvőképesség
- egészségi, pszichológiai, fizikai alkalmasság
- sikeres pályaorientációs beszélgetés
- B2 szintű komplex nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű okirat
- hozzájárulás nemzetbiztonsági alkalmasági ellenőrzéshez
- szerződéses katonai szolgálati viszony vállalása és fenntartása
- repülőalkalmassági vizsga (állami légiközlekedési szak esetén)
Az egyéb információk, jelentkezési feltételek, induló ágazatok és szakirányok minden évben a https://hhk.uni-nke.hu és a https://felveteli.uni-nke.hu/hhk/ weboldalakon találhatóak meg. A felvételi eljárással kapcsolatban felmerülő további kérdéseket a következő e-mail címre küldheted el: hhk.felveteli@uni-nke.hu
Ha a szolgálati jogviszonnyal kapcsolatban lenne kérdésed, keresd bizalommal bármelyik toborzó irodánkat!
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar ismertetőjét letöltheted itt.
A hivatásos altisztképzés pedig a Magyar Honvédség tanfolyamrendszerű, belső altisztképzési rendszere, mely 1 éves, nappali tagozatú jogviszonyt ad.
Az „Acélkocka” Altisztképzési Rendszerre a polgári életből a jelentkezést a megyeszékhelyen található hadkiegészítő és toborzó irodákon keresztül lehet leadni az adott évben a jelentkezési határidőig.
A jelentkezés alapfeltételei megegyeznek a katonai szolgálatra való jelentkezés alapfeltételeivel, tehát:
- betöltött 18. életév
- magyar állampolgárság
- cselekvőképesség
- büntetlen előélet
- állandó belföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezés
- katonai szolgálatra egészségi, pszichikai és fizikai szempontból alkalmas minősítés (szolgálati formánként eltérő módon megszerzett okmányok alapján)
- legalább érettségi bizonyítvány megléte vagy annak folyó tanévben való megszerzése
- egyes alkotmányos jogainak törvény szerinti korlátozásának elfogadása
A jelentkezőkkel pálya iránti elkötelezettségét az alkalmasság-vizsgálat részeként pályaalkalmassági orientációs beszélgetés keretében vizsgálja a felvételi bizottság.
Pozitív elbírálás után a képzés Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián és a szakmai képzésbe bevont alakulatok helyőrségein zajlik.
Az egyéb információk, jelentkezési feltételek, induló ágazatok és szakirányok minden évben a www.mhaa.hu weboldalon találhatóak meg. A felvételi eljárással kapcsolatban felmerülő további kérdéseket a következő e-mail címre küldheted el: mhaa.tanulmanyi@mil.hu
Ha a szolgálati jogviszonnyal kapcsolatban lenne kérdésed, keresd bizalommal bármelyik toborzó irodánkat!