A Magyar Honvédségben szeretnék szolgálni, hogyan tudom ezt megtenni?
Informálódj az oldalon, majd keresd fel a hozzád legközelebb eső toborzó irodáink egyikét, ahol kollégáink részletesen tájékoztatnak, és minden kérdésedet megválaszolják. Ezután leadhatod a jelentkezésedet, és már csak várnod kell a kiértesítésüket.
Nem tudok vagy nem akarok a Magyar Honvédségben szolgálni, de érdekel a katonák élete, mit tehetek ilyenkor?
Több lehetőség közül is választhatsz. Ha még nem múltál el 18 éves, részt vehetsz országszerte középiskolákban indított Honvéd Kadét Programunkban vagy – főleg nyaranta – kipróbálhatod magad Honvédelmi Táboraink egyikében. Akkor sem maradtál le semmiről, ha már elmúltál 18 éves, ugyanis az egyetemi-főiskolai korosztály számára is indítunk Honvédelmi Tábort, illetve kipróbálhatod magad új programunkban, az Önkéntes Honvédelmi Előképzésben is, mely során nem kell, hogy bármilyen jogviszonyban állj velünk.
Jelentkezhetek-e katonának, ha nem vagyok magyar állampolgár vagy nincs magyarországi lakhelyem?
Kizárólag a 18. életévét betöltött, magyarországi lakhellyel rendelkező magyar állampolgár lehet katona. Ez nem zárja ki más állampolgárság meglétét, tehát kettős állampolgárként is létesíthet veled jogviszonyt a Magyar Honvédség.
Alapveto kérdések, amire segítünk megtalálni a válaszod:
- Melyik szolgálati forma állna hozzád a legközelebb?
- Milyen feltételek mellett választhatod az adott szolgálati formát?
- Mennyire illeszkedik a személyiségedhez/életedhez a választott szolgálati forma?
- Milyen megpályázható pozíció érheto el számodra a Magyar Honvédség állományában jelenleg?
A Szerzodéses Katonai Szolgálat
Ezt a szolgálati formát leginkább a hivatásos katonai szolgálathoz lehet hasonlítani. Alapveto eltérés a hivatásostól, hogy ez a munkaviszony határozott ideju.
A Katonák életérol alapvetoen a 2012 évi CCV. törvény szabályai az irányadók. A jogszabály 32.§ (3) bekezdés alapján szerzodéses szolgálati viszony azzal létesítheto, aki elso alkalommal
- tiszti vagy altiszti rendfokozattal rendszeresített beosztás esetén legalább öt év, de legfeljebb tíz év,
- tisztesi rendfokozattal rendszeresített beosztás esetén legalább három év, de legfeljebb tíz év
idotartamra vállalja a szolgálatot.
- Ettol eltéro rövidebb idotartamra is létesítheto szerzodéses szolgálati viszony az állomány tartósan távollevo tagjának helyettesítése céljából. A szolgálati viszony idotartamát naptárilag vagy más alkalmas módon, különösen meghatározott szolgálati feladat elvégzéséhez, vagy esemény bekövetkeztéhez kötodoen kell meghatározni.
Ha a szerzodéses állomány tagjának szolgálati viszonya a szerzodésben vállalt szolgálati ido leteltével szunt meg, a szolgálati viszony 5 éven belüli ismételt létesítését miniszteri rendelet szolgálati érdekbol kizárhatja vagy a szerzodéses szolgálati viszony korábbi megszunése vonatkozásában kifizetett leszerelési segély, visszailleszkedési támogatás vagy végkielégítés miniszteri rendeletben meghatározottak szerinti, teljes vagy részleges visszafizetéséhez kötheti.
Amit nyújt a szerzodéses katonai szolgálat:
- Kiszámítható karrier;
- Felelosséget, teljesítményt elismero jövedelem;
- Béren kívüli juttatási rendszer;
- Kedvezményes étkezési lehetoség;
- Szélesköru szociális juttatás;
- Tapasztalatszerzés lehetosége külföldi szolgálatban;
- Távolabbi lakhely esetén szállás biztosítása;
- Idovel missziós feladatokban való részvétel lehetosége (nem kötelezo).
Ami a katonai szolgálat ellátásához alapvetoen szükséges:
- Betöltött 18. életév
- Magyar állampolgárság,
- Cselekvoképesség,
- Büntetlen eloélet,
- Állandó belföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezés
- Katonai szolgálatra egészségi, pszichikai és fizikai szempontból alkalmas minosítés,
- Beosztás betöltéséhez eloírt iskolai végzettség,
- Elfogadja egyes alkotmányos jogainak törvény szerinti korlátozását.
Ami a tiszti, vagy altiszti és a legénységi állományba kerülés követelménye:
- 33§ (1) Tiszti állományba kerülés esetén legalább foiskolai vagy felsofokú alapképzésben szerzett alapfokozatú végzettség, B1 államilag elismert nyelvvizsga;
- Az altiszti rendfokozattal rendszeresített beosztás betöltéséhez legalább érettségi bizonyítvány;
- A legénységi beosztásokhoz pedig legalább alapfokú iskolai végzettség szükséges.
- Az állomány tagjának a katonai szolgálatra való alkalmasságon túl meg kell felelnie a szolgálati beosztáshoz kapcsolódó egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági feltételeknek. (https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1500010.hm)
Egyéb megfelelési követelmények:
- Miniszteri rendelet határozza meg a szolgálati beosztásokhoz kapcsolódó iskolai végzettséget, szakképzettséget, szakképesítést, továbbá más munkaköri követelményeket. (Ebben a kérdésben kérd online toborzó kollegánk segítségét! lásd alul.)
- A nemzetbiztonsági ellenorzés alá eso munkakörben pedig az állami élet és a nemzetgazdaság jogszeru muködéséhez indokolt, valamint - amennyiben szükséges - a nemzetközi kötelezettségvállalásokból fakadó biztonsági feltételeknek való megfelelés (a továbbiakban együtt: nemzetbiztonsági alkalmasság).
==> Amennyiben nem felelsz meg minden elvárásnak ne keseredj el és olvasd el a többi szolgálati forma követelményeit is, biztosan lesz Neked személyre szabott szolgálati forma.
==> Amennyiben megfelelsz a követelményeknek és nem tudsz választani kérd online toborzó kollégánk segítségét!
- Hívd telefonon a +36/1-433-9099 számon; vagy
- Küldj egy Messenger üzenetet BÁRMIKOR az Irány a Sereg névre címezve. Mihamarabb válaszolunk!
Hogyan tudok más fegyveres szervtől áthelyezésre kerülni a Magyar Honvédséghez?
A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény lehetőséget biztosít a más fegyveres szervtől való áthelyezés lehetőségére. Ebben az esetben az adott személyt – a háromoldalú megállapodás megkötésével – hivatásos állományba tudja áthelyezni a Magyar Honvédség.
A pályázó, áthelyezési szándéka jelzéséül a Magyar Honvédség Parancsnoksága Személyzeti Csoportfőnökség, Központi Online Toborzó Iroda munkatársainak elektronikus úton (onlinetoborzo@mil.hu) megküldi az arcképes önéletrajzát, amennyiben van irányultsága megjelölve a helyőrséget és az alakulatot, ahol jogviszonyt szeretne létesíteni. Az Online Toborzó Iroda előzetesen megvizsgálja a jogviszony létesítés feltételeinek meglétét, majd továbbítja az adott önéletrajzot a kiválasztott és/vagy az általa javasolt katonai alakulatok részére. A katonai alakulatok fogadó készsége alapján az iroda munkatársai felveszik a kapcsolatot a pályázóval és tájékoztatják a beosztáskeresés sikerességéről, majd átirányítják az adott katonai szervezet kijelölt személyügyi munkatársa felé, aki az átadó fegyveres szervvel elindítja az áthelyezési folyamatot és elküldi alkalmassági vizsgálatra a személyt. A sikeres alkalmassági vizsgálatot és állományba vételt követően, amennyiben a pályázó nem mentesíthető az alapkiképzés elvégzése alól, az áthelyezéstől számított 1 éven belül részt kell vennie azon.
A Honvédség – a pályázó iskolai végzettsége és megszerzett tapasztalatai alapján – törekszik a megszerzett rendfokozat megtartására. Áthelyezés esetén a szolgálati idő folytonosan kerül számításra az előző jogviszonyban szerzett időponttól számítva.