A kötelező sorkatonai szolgálat intézményének 2004-es felfüggesztése óta családalapítóvá vált egy olyan generáció, amely honvédelemmel kapcsolatos feladatokról személyes tapasztalattal nem rendelkezik. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a társadalom távolodni kezdett a honvédelem ügyének fontosságától. Annak érdekében, hogy ez a folyamat megforduljon és az állampolgárok honvédelmi ismeretei megfelelőek legyenek, a Honvédelmi Minisztérium (HM) jelentős szerepet vállal a hazafias, illetve honvédelmi nevelés területén.
A résztvevők saját döntésük alapján csatlakozhatnak, hátrányok nélkül léphetnek ki, és a programban résztvevőknek nincs kötelezettsége a katonai szolgálat létesítésére.
A honvédelmi nevelés a köz- és a felsőoktatás keretein belül, két szinten – általános honvédelmi nevelés és emeltszintű honvédelmi nevelés – formájában valósul meg. A honvédelmi nevelés színtereit a következő ábra foglalja össze:
Az általános honvédelmi nevelés bárki számára elérhető kiállításokat, laktanyai nyílt napokat, katonai bemutatókat, egyetemi előadás-sorozatokat, szabadidős programokat és honvédelmi jellegű versenyeket foglal magába. Ezek közül kiemelendők a Honvédelmi Táborok, az Országos Haditorna Versenyek és a Kormány által alapított Honvédelmi Sportszövetség tevékenysége.
Az emelt szintű honvédelmi nevelést középiskolákban a Honvéd Kadét Program, míg a felsőoktatásban a honvédelmi alapismeretek választható tantárgy biztosítja.
A Honvéd Kadét program a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) által támogatott, a honvéd kadét közismereti képzés vagy a honvéd kadét ágazati szakképzés tantárgyi elemeire épülő rendszer, amely tanórai és szabadidős tevékenységeket foglal magába. A programban részt vevő középiskolák a Magyar Honvédség kijelölt katonai szervezeteivel és a Honvédelmi Sportszövetséggel együttműködési megállapodást kötnek. Az együttműködési megállapodások alapján a katonai szervezetek és a Honvédelmi Sportszövetség szakmai támogatást, pedagógus továbbképzési és mentorálási lehetőséget biztosítanak az iskoláknak. A program felépítése három színtéren valósulhat meg:
A HKP – I. szint (honvéd kadét közismereti képzés) gimnáziumokban, szakgimnáziumokban és technikumokban egyaránt elérhető program. Az intézmények vállalják, hogy a honvédelmi alapismeretek választható közismereti tantárgyat tanítják, és ebből biztosítják tanulóik részére az érettségire történő felkészítést.
A HKP – II. szint (honvéd kadét szakképzés) azokban a középiskolákban (szakgimnázium, illetve szeptembertől technikum) működik, amelyek erre a honvédelmi minisztertől engedélyt kaptak. Azok a középiskolák kérelmezhetik a II. szintre történő lépésüket, mely iskolák minimum 3 éve csatlakoztak a programhoz és sikeresen működtetik annak I. szintjét. A szakképzés során a diákok a 9-12. évfolyamon összesen közel 1500 órában tanulnak a honvédelemhez kapcsolódó ágazati tantárgyakat, majd honvédelmi ismeretek szakmai tantárgyból kötelezően érettségi vizsgát tesznek. Várhatóan a következő honvéd kadét szakmairányok érhetőek el középiskolában:
A HKP – III. szint, tehát a honvéd középiskola és kollégium szintén a Honvéd Kadét Program része. A Debrecenben található Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium a kötelező, speciális napirenddel működő kollégiumnak és a katona-pedagógusoknak köszönhetően a legintenzívebb honvédelmi nevelést biztosítja, ugyanakkor a korábban már részletezett alapelveknek megfelelően az itt végző növendékeknek sem kötelező a katonai pályaválasztás. Az iskolába felvételiző diákok két honvéd kadét képzési forma közül választhatnak: honvéd kadét szakképzés vagy honvéd kadét közismereti képzés.
A tanórai oktatást kiegészítő, a honvédelmi neveléshez kapcsolódó szabadidős foglalkozások a Honvéd Kadét Program legnépszerűbb elemét képezik. Ennek keretében az iskolák vállalják, hogy a Magyar Honvédséggel és a Honvédelmi Sportszövetséggel együttműködve diákjaik számára rendszeres, honvédelmi tartalmú programokat, szakköröket szerveznek, valamint biztosítják a HM és a Honvédelmi Sportszövetség által szervezett programokon, rendezvényeken, versenyeken tanulóik önkéntes részvételét is.
A felsőoktatási intézmények részére az emeltszintű honvédelmi nevelés megvalósítása érdekében a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara honvédelmi alapismeretek kurzust dolgozott ki.
forrás: https://csonkakadet.hu
A kötelező sorkatonai szolgálat intézményének 2004-es felfüggesztése óta családalapítóvá vált egy olyan generáció, amely honvédelemmel kapcsolatos feladatokról személyes tapasztalattal nem rendelkezik. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a társadalom távolodni kezdett a honvédelem ügyének fontosságáról. Annak érdekében, hogy ez a folyamat megforduljon és az állampolgárok honvédelmi ismeretei megfelelőek legyenek, a Honvédelmi Minisztérium (HM) jelentős szerepet vállal a hazafias, illetve honvédelmi nevelés területén.
Az általános honvédelmi nevelés bárki számára elérhető kiállításokat, laktanyai nyílt napokat, katonai bemutatókat, egyetemi előadás-sorozatokat, szabadidős programokat és honvédelmi jellegű versenyeket foglal magában. Ezek közül kiemelendők például a Honvédelmi táborok.
A Honvédelmi táborokba 12-18 éves, magyar állampolgársággal rendelkező diákok jelentkezhetnek, amelyeket katonai szervezetek rendeznek.
A tábor programelemei:
A táboroztatás 2016-ban indult, de a programsorozat iránt az érdeklődés folyamatosan nőtt. Célunk, hogy az önkéntes területvédelmi tartalékos rendszer fejlődésével, a tartalékos erők bevonásával a táborozási lehetőségeket bővítsük.
A táborokkal kapcsolatban bővebb információ a https://honvedelmitabor.mhttp.hu/pages/info.html weboldalon olvasható. Ugyanezen a felületen van lehetőség – jelentkezési szakaszban – leadni a regisztrációkat is a különböző tábortípusokra és időpontokra.
A kötelező sorkatonai szolgálat intézményének 2004-es felfüggesztése óta családalapítóvá vált egy olyan generáció, amely honvédelemmel kapcsolatos feladatokról személyes tapasztalattal nem rendelkezik. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a társadalom távolodni kezdett a honvédelem ügyének fontosságáról. Annak érdekében, hogy ez a folyamat megforduljon és az állampolgárok honvédelmi ismeretei megfelelőek legyenek, a Honvédelmi Minisztérium (HM) jelentős szerepet vállal a hazafias, illetve honvédelmi nevelés területén.
Az általános honvédelmi nevelés bárki számára elérhető kiállításokat, laktanyai nyílt napokat, katonai bemutatókat, egyetemi előadás-sorozatokat, szabadidős programokat és honvédelmi jellegű versenyeket foglal magában. Utóbbiak közül kiemelendő az Országos Haditorna Verseny (a továbbiakban: OHV).
Ez egy középiskolásoknak szóló, megyei selejtezőkből és országos döntőből álló honvédelmi csapat-sportverseny.
A résztvevők a következő versenyszámokban mérik össze tudásukat:
A verseny céljai:
A versenysorozat minden év szeptember-október hónapban kezdődik a megyei fordulókkal,
melyeket az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság megyei irodái hajtanak végre.
A Haditorna versennyel kapcsolatos legfrissebb információkat és időpontokat a Kadétprogram oldalán találják: kadetprogram.hu/OHV