TÁBORI LELKÉSZEK
A haderőnemben elérhető Fegyvernem(ek):
- Tábori lelkészek
RENDELTETÉS
Magyarországon tábori lelkésznek nevezik azokat a katolikus papokat, protestáns lelkészeket és izraelita rabbikat, akik a Magyar Honvédség katonai szervezeteinél lelkipásztori szolgálatot végeznek. A tábori lelkészek (vagy katonalelkészek) a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálat (HM TLSZ) keretei között végzik tevékenységüket, mely a honvédelmi tárca háttérintézménye, és katonai szolgálati alárendeltség tekintetében a honvédelmi miniszterhez (közvetlenül a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának felügyelete alá) tartozik.
A katolikus tábori lelkészek egyházi tekintetben – a világ 35 országához hasonlóan – Magyarországon is az Apostoli Szentszék által megalapított katonai ordinariátus tagjai, mely kánonjogilag az egyházmegyével azonos megítélés alá esik, a katonai ordinárius pedig a megyéspüspökkel megegyező jogokkal és kötelességekkel rendelkezik. A Magyarországi Katonai Ordinariátus tevékenységét az Apostoli Szentszék és a Magyarország között 1994-ben megkötött kétoldalú megegyezés (accordo vagy konkordátum), valamint a Szentszék által 1999-ben jóváhagyott szabályzat (statútum) szerint végzi. A katonalelkészek egyszerre rendelkeznek egyházi és katonai jogokkal, illetve felelősségekel.
FŐ FELADAT
Az Alaptörvény VII. cikke, a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény, az egyházi elismerésről és az egyházi jogi személyek jogállásának és működésének sajátos szabályairól szóló 295/2013. (VII. 29.) kormányrendelet, valamint a bevett egyházakkal és vallásfelekezetekkel kötött megállapodásokban rögzítettek értelmében, a honvédelmi szervezetekben, a fenntartói irányítás alá tartozó köznevelési intézményekben, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen belüli vallásgyakorlás, lelki gondozás és egyházi szolgálat biztosítása az alábbiak szerint:
- a hit- és kegyességi élet, a vallásgyakorlás biztosítása;
- szentmise, istentisztelet, biblia- és imaórák tartása;
- egyéni és közösségi lelki gondozás;
- életismereti, erkölcsi oktatás, nevelés;
- lelkipásztori, szociális, karitatív tevékenység végzése a honvédelmi tárca egészségügyi és szociális intézményeiben;
- bizalmi fórum biztosítása a katonák számára;
- a katonák ellátása a vallásgyakorláshoz szükséges eszközökkel, tárgyakkal, irodalommal;
- a katonák részvételének biztosítása a hazai és nemzetközi zarándoklatokon;
- a katonák és családtagjaik részére végzett egyházi szolgálat;
- sebesültek és csapattársaik lelkigondozása, demoralizáló események feldolgozásának segítése, katonai események lelki feldolgozásában való segédkezés;
- a katonák családjairól való lelkipásztori gondoskodás.
Online elérhető beosztások: