GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

MI AZ AZ ÖNKÉNTES TARTALÉKOS SZOLGÁLAT?

A tartalékos szolgálat ideális lehetőség, ha tanulmányaid, illetve civil munkád mellett szeretnéd szolgálni a hazádat. A tartalékos katonák elsődleges feladata, hogy szükség esetén kiképzett katonaként helyben, lakókörnyezetükben segítsék a honvédség munkáját. Életre szóló élményeket, barátokat, a hétköznapi életben is kiválóan hasznosítható ismereteket szerezhetsz a programban, emellett pedig kiemelt illetményre leszel jogosult.

HOL JELENTKEZHETEK ÖNKÉNTES TARTALÉKOSNAK?

Online a szükséges űrlap kitöltésével jelentkezhetsz a www.iranyasereg.hu weboldalon. Amennyiben személyesen szeretnél jelentkezni, minden vármegyeszékhelyen működik honvédségi toborzóiroda, amelyek listáját megtalálod www.iranyasereg.hu weboldalon

MIT KELL MAGAMMAL VINNI A JELENTKEZÉSHEZ?

A legfontosabb, hogy legyen nálad az összes személyes okmányod, valamint hozd magaddal a legmagasabb iskolai végzettséget igazoló bizonyítványodat is.

MIK A JELENTKEZÉS FELTÉTELEI?

Akárcsak a szerződéses katonáknál, úgy az önkéntes tartalékosi szolgálatnál is a 18. életév betöltését és a cselekvőképességet várjuk el. Ezen túl szükséges a magyarországi bejelentett lakcím, valamint legalább az általános iskolai végzettség megléte.

MILYEN ALKALMASSÁGI VIZSGÁLATON KELL RÉSZT VENNEM?

A szolgált vállalásához egységesen egy általános egészségi, valamint egy könnyített pszichikai vizsgálatnak kell megfelelned, melyet a Magyar Honvédség Mobil Alkalmasság-vizsgáló Csoportjai végeznek el, a toborzó irodában előre egyeztetett időpontban (akár az alapfelkészítésre történő bevonulás napján).

VAN FIZIKAI FELVÉTELI, HA TARTALÉKOSNAK JELENTKEZEM?

A tartalékos szolgálatra nincsen fizikai felvételi. Viszont a képzések alkalmával nagy hangsúlyt fektetünk a fizikai állóképesség növelésére. Így sokat fogsz futni, fekvőtámaszt nyomni és felülést végrehajtani, katonai testnevelési foglalkozáson és menetgyakorlaton veszel majd részt.

VANNAK AZ ÖNKÉNTES TARTALÉKOS SZOLGÁLATBÓL KIZÁRÓ EGÉSZSÉGÜGYI OKOK?

Természetesen a tartalékos katonai szolgálatnál is van olyan betegség, amely kizáró tényező. Ilyen például a kritikusan magas vérnyomás, a nagyon súlyos cukorbetegség, a súlyos allergia, illetve a végtaghiány.

MENNYI IDEIG TART A KIKÉPZÉS?

Az önkéntes tartalékosok kiképzése 12 modulból és átlagosan 25 napból áll. Ez napi 8 órás képzést jelent, melyet akár hétvégén is teljesíthetsz. Ezen túlmenően választhatod, hogy teljesíted a leendő szerződéses katonákkal közösen az alapkiképzést, a minden hónapban induló Katonai Alapfelkészítési Program részeként, 50 napos egybefüggő, hétfőtől péntekig kötelező bentlakásos kiképzési formában.

KORÁBBAN TÖLTÖTTEM KATONAI SZOLGÁLATOT, DE SZERETNÉK TARTALÉKOS LENNI. ISMÉTELTEN TELJESÍTENEM KELL AZ ÖTHETES KIKÉPZÉST?

Ez attól függ, hogy mikor szereltél le. Ha tíz éven belül teljesítettél katonai szolgálatot, akkor nem kell ismét öthetes alapkiképzésre menned, bőven elég egy szinten tartó vagy ismeret frissítő kéthetes képzés.

MILYEN JUTTATÁSOKRA SZÁMÍTHATOK ÖNKÉNTES TARTALÉKOSKÉNT?

Kiemelt illetményre, amely rendelkezésre állási díjból, szerződéskötési díjból és a tényleges szolgálatteljesítésnél a napi illetményből áll. A bruttó 150 ezer forintos szerződéskötési díjat a próbaidő leteltét (4 hónap) követően kapod meg. A rendelkezésre állási díj összege évi bruttó 600 ezer forint, amit havi rendszerességgel, 50 ezer forintonként fog kifizetni részedre a Magyar Honvédség. Viszont nagyon fontos szabály, hogy ehhez ténylegesen rendelkezésre kell állnod az előre tervezett és veled közölt behívási időpontokon.

MIÉRT KAPOK SZERZŐDÉSKÖTÉSI DÍJAT, ÉS MIT JELENT EZ?

A Magyar Honvédség szerződéskötési díjjal honorálja, hogy szolgálatot vállalsz az önkéntes tartalékosok kötelékében. Ez bruttó 150 ezer forintot jelent, amelyet a 4 hónapos próbaidő leteltét követően fizetünk ki számodra.

MIT JELENT A RENDELKEZÉSRE ÁLLÁSI DÍJ? MIÉRT KAPOK ILYET?

Ez az az összeg, amivel honoráljuk számodra azt, hogy rendelkezésre állsz a Magyar Honvédség behívásaira. Ez konkrétan azt jelenti, hogy részt veszel az előre kiadott képzési tervben foglalt programokon, majd a behívás időintervallumára rendelkezésre állsz és bevonulsz. Ebben az esetben ezt az évi bruttó 600 ezer forintot a Magyar Honvédség havi bruttó 50 ezer forintonként fizeti ki számodra.

NAPPALI TAGOZATOS EGYETEMISTA VAGYOK. ÍGY IS VAN RÁ LEHETŐSÉG, HOGY TARTALÉKOS SZOLGÁLATRA JELENTKEZZEK?

Természetesen van! Aki tanulói jogviszonnyal rendelkezik, annak a képzési ideje mindig nyárra, az iskolai tanítási szünetre esik, vagyis az alapkiképzést nyáron kell elvégezned, hiszen elsődleges a tanulói jogviszony és az ezzel kapcsolatos kötelezettség teljesítése.

MILYEN ÖSZTÖNDÍJAKAT KAPHATOK A FELSŐOKTATÁSBAN ÖNKÉNTES TARTALÉKOS KATONAKÉNT?

Amennyiben egyetemre jársz és tartalékos jogviszonyt vállalsz, abban az esetben 160 ezer forintos havi bruttó összegre pályázhatsz. Ha ezen felül vállalod, hogy a diplomád átvételét követően hivatásos, vagy szerződéses szolgálatot vállalsz, akkor már havi 350 ezer forintos ösztöndíjra lehetsz jogosult.

MILYEN ÖSZTÖNDÍJAKAT KAPHATOK A SZAKKÉPZÉSBEN ÖNKÉNTES TARTALÉKOS KATONAKÉNT?

Amennyiben szakképzésben veszel részt és betöltötted a 18. életévedet, nincs más teendőd, mint csatlakozni a Magyar Honvédséghez önkéntes tartalékosként és máris pályázhatsz a havi 110 ezer forintos ösztöndíjra. Ha ezen felül vállalod, hogy okleveled megszerzését követően hivatásos vagy szerződéses szolgálatot vállalsz, így akkor havi 270 ezer forintos ösztöndíjban részesülhetsz.

ÁLTALÁBAN MILYEN FELADATOKAT KAPNAK AZ ÖNKÉNTES TARTALÉKOSOK?

A tartalékos legfőbb feladata, hogy elvégezze az alapkiképzést és megismerje a Magyar Honvédség működését, egyéni fegyverzetét. Ezen túl a tartalékos részt vehet a toborzó szaktevékenységben, díszelgő tevékenységet végezhet a lakhelye szerinti járásban vagy a településen, ahol lakik. Önkéntes tartalékosként ugyanakkor lakóhelyedhez képest másik vármegyében is jelentkezhetsz szolgálatra. Amennyiben elvégezted az alapkiképzést, onnantól kezdve jelentkezhetsz akár határszolgálatra, elmehetsz árvízi védekezésre, de akár külföldi missziók teljesítésére is jelentkezhetsz.

MILYEN ESETEKBEN HÍVHATNAK BE SZOLGÁLATRA?

A legfontosabb, hogy az alapkiképzést el kell végezned. Ez egy 25 napos modulrendszerű képzésből vagy egy 5 hetes tömbösített alapkiképzésből áll. Ezen felül behívhatnak különböző gyakorlatokon, szakkiképzéseken történő részvételre, továbbá árvízvédelmi szolgálatra, de elmehetsz határszolgálatra, és adott esetben jelentkezhetsz külföldi missziókba is.

HA MOST ÖNKÉNTES TARTALÉKOSNAK JELENTKEZEK, KÉSŐBB LEHETEK SZERZŐDÉSES KATONA?

Igen, lehetsz. Jelentkezz önkéntes tartalékos szolgálatra, végezd el az alapkiképzést (Katonai Alapfelkészítési Programot), ismerd meg, milyen a katonaélet! A 10 hét kiképzés során megtudod, milyen összetartó közösség tagja lehetsz, hogy a Magyar Honvédség milyen fejlődő high-tech hadsereg. Ezt követően vállalhatsz szerződéses szolgálatot annál a fegyvernemnél, amelyik megtetszett.

ÖNKÉNTES TARTALÉKOSKÉNT AKKOR IS HORDHATOM AZ EGYENRUHÁT, AMIKOR NEM TELJESÍTEK SZOLGÁLATOT?

Szolgálatból hazafelé, vagy szolgálatba menet viselheted az egyenruhát, de ezen túl az állományilletékes parancsnokodtól kérhetsz engedélyt társadalmi rendezvényekre, összejövetelekre is, hogy felvedd az „angyalbőrt”.

KETTŐS ÁLLAMPOLGÁRKÉNT IS JELENTKEZHETEK ÖNKÉNTES TARTALÉKOSNAK?

Természetesen, ha van magyar állampolgárságod és rendelkezel magyarországi bejelentett lakcímmel, várunk!

TARTALÉKOS KATONAKÉNT MEGTARTHATOM A NYILVÁNOS KÖZÖSSÉGI MÉDIAFELÜLETEIMET?

Természetesen megtarthatod. Egyetlen feltételt szabunk csupán: hogy a Magyar Honvédségre nézve negatív médiatartalmakat nem oszthatsz meg a felületeken.

VADÁSZKÉNT IS JELENTKEZHETEK TARTALÉKOS KATONAI SZOLGÁLATRA?

Hogyne jelentkezhetnél. Még előnnyel is indulsz, hiszen nem áll távol tőled a fegyverismeret és fegyverkezelés!

MENNYI IDEIG TART AZ ALAPKIKÉPZÉS?

Ha szerződéses szolgálatra jelentkezel egy alapfelkészítésen (katonai alapfelkészítési program) kell részt venned. Ez 10 hétből áll (50 nap). Ha önkéntes tartalékos szeretnél lenni, válaszhatod a modulrendszerű képzést is, melyet akár munka vagy iskola mellett hétvégente is teljesíthetsz. Ha pedig célzottan az úgynevezett Acélkocka altisztképzés érdekel, akkor egy 1 éves képzés vár rád. Erről itt találsz bővebb információkat: https://mhaa.honvedseg.hu/kepzeseink/

MILYENEK A KEZDŐ ILLETMÉNYEK A MAGYAR HONVÉDSÉGNÉL?

Tartalékos állományban az aktív szolgálatteljesítés során napi illetményre vagy jogosult, mely bruttó 24-36 ezer forint/nap, rendfokozatodtól függően, mely kiegészül minden hónapban bruttó 50 ezer forint rendelkezésre állási díjjal. A legénységi állományú szerződéses katonák esetében a legkisebb illetmény bruttó 497 ezer forint/hó, az altisztek esetében bruttó 611 ezer forint/hó, a tisztek esetében bruttó 748 ezer forint/hó. Ezen felül a hivatásos és szerződéses katonák részesülnek lakhatási támogatásban, cafetériában, utazási költségtérítésben és még sok más egyéb juttatásban.

MILYEN ALKALMASSÁGI VIZSGÁLATON KELL MEGFELELNI?

A szolgált vállalásához egységesen egy általános egészségi, valamint egy könnyített pszichikai vizsgálaton kell megfelelni, melyet a Magyar Honvédség Mobil Alkalmasság-vizsgáló Csoportja végez el, a toborzó irodában előre egyeztetett időpontban és helyszínen (akár az alapfelkészítésre történő bevonulás napján). Ezt követően amennyiben szerződéses szolgálatot szeretnél vállalni, az alapfelkészítés során részt kell venned egy, a választott beosztásodhoz előírt, kibővített alkalmassági vizsgálaton is, melynek már része lesz a fizikai állapotfelmérés. De ne aggódj mert a fizikai felmérésre felkészítünk az alapkiképzés első két hetében.

SZEREZHETEK PLUSZ PONTOKAT A TARTALÉKOS SZOLGÁLATTAL A FELVÉTELIMHEZ?

Igen. Ha tartalékos szerződést kötsz és 1 éven belül elvégzed az alapkiképzést 16 pontot, amennyiben az alapkiképzést szakkiképzés keretében folytatod összesen 6 hónapon át, melyet egyszer 6 hónappal meghosszabbíthatsz, 32, vagy akár 64 többletpontot is szerezhetsz a felsőoktatási felvételi eljárásban. A képzés idejére jogosult vagy a tartalékos illetményre, étkezésre és igény esetén szállásra is. A minden hónapban induló Katonai Alapfelkészítési Program részeként, 50 napos egybefüggő, hétfőtől péntekig kötelező bentlakásos kiképzéssel veszi kezdetét a 6 hónapos képzés, ami kiegészül majd az általad választott szakkiképzésekkel.

VANNAK-E KIZÁRÓ TÉNYEZŐK A KATONAI SZOLGÁLATRA JELENTKEZÉSNÉL?

Természetesen vannak feltételek, amelyeknek meg kell felelned, ezek szolgálati formánként eltérőek. Többek kőzött egészségügyi és pszichológiai alkalmassági vizsgálatok várnak rád. A jelentkezés alapfeltétele a legalább 8 általános iskolai végzettség megléte, betöltött 18. életév, cselekvőképesség, valamint rendelkezned kell állandó belföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel is.

NEM VAGYOK MAGYAR ÁLLAMPOLGÁR, DE JELENTKEZNI SZERETNÉK KATONAI SZOLGÁLATRA. VAN RÁ LEHETŐSÉGEM?

Igen! Jelentkezhetsz legénységi állományba, ha rendelkezel magyarországi tartózkodási engedéllyel, bejelentett lakcímmel vagy tartózkodási hellyel és középfokú magyar nyelvvizsgával.

BÜNTETETT ELŐÉLETTEL IS JELENTKEZHETEK?

Fő kritérium, hogy büntetlen előéletű legyél. De tudjuk, hogy mindenki követhet el hibákat. Legénységi állományba jelentkezhetsz kisebb súlyú büntetések, szabálysértések elkövetése esetén is, ha letöltötted a büntetésed. Ebben az esetben az illetékes szerveink megvizsgálják a körülményeket és bizonyos esetekben engedélyezhetik a felvételedet.

ÉS TE
KÉSZEN
ÁLLSZ?


MAGYARORSZÁG
BÉKÉJE ÉS BIZTONSÁGA
KÖZÖS ÜGYÜNK!

ÉRDEKEL