ÉS TE
KÉSZEN
ÁLLSZ?
MAGYARORSZÁG
BÉKÉJE ÉS BIZTONSÁGA
KÖZÖS ÜGYÜNK!
Több lehetőség is van. Ezeket két nagy csoportra lehet osztani: az egyik a tartalékos, a másik a szerződéses és hivatásos szolgálat.
A fő különbség, hogy a szerződéses és a hivatásos katonai szolgálat „főállás”, míg a tartalékos katonai szolgálat civil foglalkozás, illetve tanulmányok mellett is vállalható.
Ha tartalékos vagy szerződéses szolgálatra jelentkezel, az alapkiképzést a szolgálati viszony létesítését követő egy éven belül kell teljesítened. Ez 5+1+2 hétből áll. A tartalékosoknak csak az első 5 hét (25 kiképzési nap) kötelező.
Ha területvédelmi tartalékos szeretnél lenni, válaszhatod a modulrendszerű képzést is, melyet akár munka vagy iskola mellett hétvégente is teljesíthetsz.
Ha pedig célzottan az úgynevezett Acélkocka altisztképzés érdekel, akkor egy 1 éves képzés vár rád. Erről itt találsz bővebb információkat:
Az első öt hétben többek között olyan foglalkozásokon veszel részt, mint alakizás, katonai testnevelés, híradó, egyéni harcászati, egészségügyi és logisztikai ismeretek.
Az egyhetes adminisztrációs héten a papírmunka mellett elvégezheted a pályaalkalmassági vizsgálatot, ha úgy döntöttél, hogy szerződéses katona szeretnél lenni.
Nem. Az alapkiképzések hétközben bentlakásos formában történnek, és csak hétvégére lehet hazamenni.
Kizárólag a modulrendszerű területvédelmi tartalékos kiképzést lehet teljesíteni napi bejárással. Az utazás költségeihez a Magyar Honvédség hozzájárul, akár saját gépjárművel, akár tömegközlekedéssel utazol.
A tartalékos szolgálat ideális lehetőség számodra, ha tanulmányaid, illetve civil munkád mellett szeretnéd szolgálni a hazádat. Tartalékosként szükség esetén hív be a Magyar Honvédség, például árvíz elleni védekezés, határvédelmi feladatok támogatására, továbbá gyakorlatokra, de akár missziós szolgálatra is jelentkezhetsz. Életre szóló élményeket, barátokat, a hétköznapi életben is kiválóan hasznosítható ismereteket szerezhetsz.
Fontos tudni, hogy tartalékosként is bármikor dönthetsz úgy, hogy hivatásodként választod a katonai pályát. Amennyiben megfelelsz az előírt alkalmassági feltételeknek, toborzóink segítenek abban, hogy a végzettségednek, képzettségednek megfelelő beosztásba kerülj.
Tartalékos katonaként (a kiképzéseken és felkészítéseken túl) 3 év alatt maximum összesen 6 hónapra hívhatnak be tényleges szolgálatteljesítésre.
Igen. Megkapod a szerződéskötési díjat, ami egyszeri bruttó 150.000 Ft. A tényleges szolgálatteljesítés alatt a rendfokozatodnak megfelelő napi illetményben, továbbá egyéb támogatásokban is részesülsz, mint például az utazási költségtérítés. A rendelkezésre állási díj (évi bruttó 600.000 Ft) egész évben havi (bruttó 50.000 Ft) tételekben kerül részedre folyósításra.
Területvédelmi tartalékos katonaként elsődleges feladatod, hogy szükség esetén kiképzett katonaként helyben, lakókörnyezetedben segítsd a honvédség munkáját.
Szerződéskötési díjra, toborzópénzre, behívásod esetén térítésmentes élelmezési ellátásra, illetve laktanyai elhelyezésre vagy jogosult.
Igen, amennyiben azt a szerződéskötéskor nem zártad ki, és megfelelsz az egészségi-, pszichikai- és fizikai alkalmassági vizsgálaton, a speciális felkésztés végrehajtását követően részt vehetsz külföldi műveletekben is. A külföldi szolgálat idejére a hazai katonai illetmény mellé jelentős összegű havi külszolgálati ellátmányt is kapsz.
A döntő különbség az, hogy a hivatásos határozatlan, míg a szerződéses határozott idejű jogviszony, mely azonban hosszabbítható. Legrövidebb idő első alkalommal a szerződéses szolgálati viszony esetében 3 vagy 5 év. A szerződéses katonák gyakran megszeretik a katonalétet, és egész életükre ezt a hivatást választják.
Bevonulsz az alapkiképzésre. Ez történhet úgy is, hogy tartalékos katonának vonulsz be és teljesíted az alapkiképzést, majd ezt követően leszel szerződéses katona, de akár egyből szerződéses katonának is bevonulhatsz és így teljesíted az alapkiképzést. Ha teljesíted az alapkiképzést és a szerződéses katonai szolgálathoz szükséges alkalmassági vizsgálatot, aláírhatod a szerződésedet annál az alakulatnál, ahová beosztásba kerülsz.
Ha az elhivatottságod kellően nagy, akkor akár hivatásos katonaként is megkezdheted a katonai pályafutásodat, erre a szabályaink lehetőséget adnak. Emellett szerződéses katonaként is van rá lehetőséged, hogyha megtetszik a pálya, rendelkezel érettségivel és az elöljáróid elégedettek teljesítményeddel, akkor kérvényezheted a hivatásos állományba vételt
A legénységi állomány jövedelme (8 általános iskolai végzettséggel) bruttó 497 ezer forintos havi alapilletményről indul. Az altisztek 611 ezer forint, a tisztek 748 ezer forintos bruttó havi illetménnyel kezdenek. A havi rendszeres illetmény mellett további kiegészítő juttatások, illetve járandóságok is megilletik a szerződéses és hivatásos katonákat, állománykategóriától függően.
De ez akár lehet több is: ahogy korábban a hódmezővásárhelyi Lynx-zászlóalj esetében, úgy most a PzH-t kezelő tatai tüzérek is magasabb illetményt kapnak. Számukra legénységi állományban havi bruttó 737 ezer forint lesz a kezdő illetmény. Ez 25 év alattiak esetében (a kedvező adózási szabályok miatt) akár nettó 600 ezer forint is lehet.
A szolgált vállalásához egységesen egy általános egészségi, valamint egy könnyített pszichikai vizsgálatnak kell megfelelned, melyet a Magyar Honvédség Mobil Alkalmasság-vizsgáló Csoportjai végeznek el a jelentkezésed helyszínén, a toborzó irodában egyeztetett időpontban.
Szerződéses és hivatásos szolgálatvállalás esetén egy komplex egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági vizsgálat vár rád.
Fizikai alkalmassági vizsgálat szerződéses és hivatásos szolgálatvállalás esetén van. A fizikai alkalmasságodat egy nemekre és korcsoportokra osztott ponttáblázat alapján számítják ki. Az összpontszámodat az adja, hogy mennyi idő alatt tudod lefutni a 3200 méteres távot és hány felülést és fekvőtámaszt (vagy húzódzkodást) tudsz csinálni 2 perc alatt. A maximális 360 pontból 220-at kell elérni. Fontos elmondani, hogy egy egészséges fiatal számára ezek gond nélkül teljesíthetők.
Alapvetően vannak olyan harcoló beosztások (például harckocsizó, lövész) ahol a legkisebb dioptria is kizáró tényező, viszont ettől függetlenül a „klasszikus harcoló alakulatoknál” is vannak olyan munkakörök, melyet szemüveggel is betölthetsz. Ugyanakkor egy látásjavító szemműtét után lehet kapni korlátozás nélküli alkalmas minősítést is.
Alapvetően nem kizáró ok. A lényeg, hogy ne legyen látható testrészeken, melyeket az egyenruha nem takar (például: kézfej, nyak). A díszelgő beosztásokban szolgálókhoz hasonlóan ma már minden katonára érvényes ez a szabály.
Szakkiképzés nélkül legalább 6 hónapos szolgálat teljesítésével 16 pluszpontot szerezhetsz. Ha viszont az alapkiképzést követően szakkiképzést választasz (pl. harckocsizó, búvár), már fél év után 32 pont jár neked. Ha további 6 hónapig vállalod a szolgálatot (szakkiképzésben műveleti besorolású alakulatnál), akkor 64 pluszpontot szerezhetsz a felvételihez. A szolgálati viszony 6+6 hónapos kiképzés teljesítését követően sem szűnik meg. A szakkiképzés idejére jogosult vagy a tartalékos illetményre, étkezésre és igény esetén szállásra is.
Igen. Ahogy minden más behívás esetén is, minden tartalékos jogosult illetményre.
Nem. Ha tartalékosként elvégzed az alapkiképzést, és megtetszett a „katonalét” jelentkezhetsz szerződéses katonának. Ha a szerződésed lejár, te döntesz a jövődről: meghosszabbítod a szerződésedet, vagy hivatásos leszel, de le is szerelhetsz és kamatoztathatod a seregben megszerzett tudásodat a civil életben.
Természetesen vannak feltételek, amelyeknek meg kell felelned, ezek szolgálati formánként eltérőek. Többek közt egészségi, pszichológiai és fizikai alkalmassági tesztek várnak rád. A jelentkezéshez alapfeltétel legalább 8 általános iskolai végzettség, betöltött 18. életév, a magyar állampolgárság (ennek hiányában szabad mozgás és tartózkodás jogával, illetve huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezők esetében megfelelő magyar nyelvismeret szükséges), a cselekvőképesség, a büntetlen előélet (de az elkövetett cselekmény vagy mulasztás súlyának mérlegelése alapján akár büntetett előélettel is beállhatsz a legénységbe), és rendelkezned kell állandó belföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel is.
Középiskolásként részt vehetsz a Honvéd Kadét Programban, amelynek keretében megismered a Magyar Honvédség munkáját, szervezetét és szolgálati formáit. Ha szeretnél, érettségi vizsgát is tehetsz honvédelmi alapismeretekből. A Honvéd Kadét Programban részt vevő középiskolák listáját a www.kadetprogram.hu honlapon találod meg.
Emellett a 12 és 18 év közötti fiatalok jelentkezhetnek a Magyar Honvédség Honvédelmi Táboraiba, amelyekről bővebb információt a www.honvedelmitabor.hu honlapon találhatsz.
Toborzóink országszerte folyamatosan ott vannak számos kisebb és nagyobb rendezvényen.
A fővárosban és az ország valamennyi vármegyéjében található toborzóirodák elérhetőségét pedig itt találod:
Budapest és Pest vármegye
KÖZPONTI TOBORZÓ IRODA (Bálna Honvédelmi Központ)
Cím: 1093 Budapest, Fővám tér 11-12.
Telefonszám: 06 (1) 433-9046, 06 (1) 433-9058
Mobil: 06-30-286-56-28; 06-30-286-63-47
Ügyfélfogadási idő (Bálna)
Hétfő: 9:00 - 17:00
Kedd: 7:00 - 19:00
Szerda: 9:00 - 17:00
Csütörtök: 7:00 - 19:00
Péntek: 9:00 - 17:00
Szombat: 9:00 - 14:00
Ügyfélfogadási idő (összes többi toborzó iroda)
Hétfő-Csütörtök: 08.00 - 15.30
Péntek: 08.00 - 12.00
1. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 1123 Budapest, Alkotás u. 23-25.
E-mail: [email protected]
Telefon: 06 (1) 236-5111 / 43-201 mellék, városi: 06 (1) 225-8778
2. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 1211 Budapest, II. Rákóczi Ferenc út 93-95.
E-mail: [email protected]
Telefon: 06 (1) 236-5111 / 43-250, 43-251, 43-252, 43-254 mellék, városi: 06-1/404-9311, 06-1/404-9312
Baranya vármegye
19. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 7621 Pécs, Kisfaludy u. 5.
Telefon: 06 (72) 513-900; 06 (72) 513-901; 06 (72) 513-902; 06
(72) 513-903; 06 (72) 513-904; 06 (72) 513-905; 06 (72) 513-906; 06 (72) 513-907
E-mail: [email protected]
Bács-Kiskun vármegye
13. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 6000 Kecskemét, Lunkányi János u. 1.
Telefon: 06 (76) 581-600/3362, 3405 mellék
E-mail: [email protected]
Békés vármegye
14. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 5600 Békéscsaba, Andrássy út 67–69.
Telefon: 06 (66) 447-566
E-mail: [email protected]
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
4. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 3526 Miskolc, Hatvanötösök útja 2.
Telefon: városi: 06 (46) 327-245
E-mail: [email protected]
SÁTORALJAÚJHELY – toborzó ügyszolgálati iroda
Cím: 3980 Sátoraljaújhely, Széchenyi tér 1.
Telefon: 06 (30) 815 07 06
E-mail: [email protected]
Csongrád-Csanád vármegye
12. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 6724 Szeged, Dr. Boross József u. 5.
Telefon: városi: 06 (62) 554-070
E-mail: [email protected]
Fejér vármegye
6. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 8000 Székesfehérvár, Mészöly Géza út 7.
Telefon: városi: 06 (22) 314-361
Mobil: 06 (30) 815-0544
E-mail: [email protected]
Győr-Moson-Sopron vármegye
16. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 9022 Győr, Bercsényi Liget 99-101.
Telefon: 06 (96) 528-642
E-mail: [email protected]
Hajdú-Bihar vármegye
3. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 4026 Debrecen, Péterfia u. 58/A.
Telefon: 06 (52) 314-200
Mobil: 06 (30) 815-0998
E-mail: [email protected]
Heves vármegye
10. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 3300 Eger, Hatvanasezred u. 3.
Telefon: 06 (36) 313-188
E-mail: [email protected]
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
9. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 5000 Szolnok, Táncsics Mihály út 5–7.
Telefon: 06 (56) 505-159
E-mail: [email protected]
Komárom-Esztergom vármegye
7. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 2800 Tatabánya, Komáromi út 18.
Telefon: 06 (34) 310-111
E-mail: [email protected]
Nógrád vármegye
11. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 3100 Salgótarján, Bartók Béla út 10.
Telefon: 06 (32) 416-622
E-mail: [email protected]
Somogy vármegye
18. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 7400 Kaposvár, Baross Gábor u. 19.
Telefon: 06 (82) 311-211
E-mail: [email protected]
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
5. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 4400 Nyíregyháza, Dózsa György út 29.
Telefon: 06 (42) 501-030
E-mail: [email protected]
Tolna vármegye
8. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 7100 Szekszárd, Bezerédj u. 27–31.
Telefon: 06 (74) 512-289; 06 (74) 415-333
E-mail: [email protected]
Vas vármegye
17. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 9700 Szombathely, Deák Ferenc u. 76.
Telefon: 06 (94) 311-525
E-mail: [email protected]
Veszprém vármegye
15. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 8200 Veszprém, Jutasi út 20. (Fenyves)
Telefon: 06 (88) 576-650
E-mail: [email protected]
Zala vármegye
20. HADKIEGÉSZÍTŐ ÉS TOBORZÓ IRODA
Cím: 8900 Zalaegerszeg, Gasparich Márk utca 18.
Telefon: városi: 06 (92) 510-225, 06 (92) 510-226, 06 (92) 312-365, 06 (92) 599-224
Mobil: 06 (30) 627-1746
E-mail: [email protected]
Nagykanizsai Toborzó Pont
Cím: 8800 Nagykanizsa, Erzsébet tér 21.
Telefon: 06 (92) 510-225, 06 (92) 510-226, 06 (92) 312-365, 06 (92) 599-224
Mobil: 06 (30) 627-1746
E-mail: [email protected]
Keszthelyi Toborzó Pont
Cím: 8360 Keszthely, Kossuth Lajos utca 45.
Telefon: 06 (92) 510-225, 06 (92) 510-226, 06 (92) 312-365, 06 (92) 599-224
Mobil: 06 (30) 627-1746
E-mail: [email protected]