Az első lépés tehát a Magyar Honvédség állományába való jelentkezés. Jelenleg szerződéses, önkéntes tartalékos katonai vagy honvédelmi alkalmazotti szolgálat vállalására van lehetőség. Ezek mellett pedig 2022. augusztus 15-ig Önkéntes Katonai Szolgálatra (ÖKSZ) is tudsz jelentkezni.
Nem létesíthető katonai jogviszony azzal, akinek a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítésétől számítva még nem telt el 3 év. Továbbá akkor sem, ha a bíróság közügyektől eltiltás, lefokozás vagy szolgálati viszony megszüntetése büntetést szabott ki, illetve ha ezekre fegyelmi fenyítésként került sor.
A Honvédség sorai között megtalálható beosztások választéka – igényelt szakmai végzettségeket tekintve – sokrétű, így akár az végzettségednek vagy megszerzett tapasztalataidnak megfelelő pozíciók után is érdemes lehet kutatni. Ez egy hosszabb folyamat, mely mindenképpen a toborzók számára leadott jelentkezéssel kezdődik, és két módon történhet:
A főoldalon az "Érdekel" gomb mögött a számodra legmegfelelőbb szolgálati forma kiválasztásával adhatod le a jelentkezésed, amit a Központi Online Toborzó Iroda a jelentkezési lapodon adott válaszaid alapján továbbít az általad megjelölt helyőrségek katonai alakulatai részére.
Az online toborzók természetesen egyaránt figyelembe veszik a végzettséged és a szakmai tapasztalataidat is.
Sikeres beosztáskeresést követően, a felvételi eljárást - a jelentkezésed aláírása és hitelesítése érdekében - kizárólag személyesen tudod folytatni az általad választott hadkiegészítő és toborzó irodán.
VAGY
(szerződéses és önkéntes tartalékos katonai szolgálatvállalásra való jelentkezésedet tudod itt leadni)
A jelentkező a minden megyeszékhelyen megtalálható hadkiegészítő és toborzó irodán tudja leadni jelentkezését. Ezt követően a beosztáskeresési folyamat hasonlóképpen működik, mint az online lehetőségnél.
A személyes jelentkezéshez szükséges okmányok:
Amennyiben további kérdése lenne, forduljon bizalommal toborzó kollégáinkhoz akár azonnal egy Messenger üzenet küldésével az "Irány a sereg" névre címezve!
A második lépés tehát a katonai szolgálatra való egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságról, valamint a felülvizsgálati eljárásról szóló 10/2015 (VII. 30) HM rendeletben meghatározottak szerinti részvétel az alkalmasság-vizsgálaton.
Az alkalmassági vizsgálat történhet a bevonulás időpontja előtt (abban az esetben ajánljuk, ha a jelentkező bizonytalan az egészségi állapotát, erőnlétét illetően, vagy olyan munkahellyel rendelkezik, amelyet csak a biztos alkalmasság esetén szándékozik elhagyni), valamint a bevonulást (szolgálati viszony létesítését) követően (abban az esetben javasoljuk, amennyiben a jelentkező biztos az alkalmasságában, így gyorsul a bekerülése).
A vizsgálatot a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Repülőorvosi-, Alkalmasságvizsgáló és Gyógyító Intézet (Kecskemét, Balaton utca 17.) hajtja végre.
Az alkalmasság-vizsgálat (a továbbiakban: AVI) előre láthatólag egy teljes napot vesz igénybe. Ha az alkalmasság-vizsgálaton bevonulás előtt vesz részt a jelentkező, akkor az utazás önköltséges, ha az alapkiképzés részeként, akkor a lebonyolító katonai alakulat biztosítja a szállítást.
Egészségügyi vizsgálat
Pszichológiai vizsgálat
Fizikai vizsgálat
A különböző szakvizsgálatokról már a helyszínen kapsz orvosi szakvéleményt, azonban a laborvizsgálatok miatt a végleges eredményről csak később kapsz tájékoztatást.
A pszichológiai felmérések után, a pszichológussal történő beszélgetés keretein belül szintén már a helyszínen megtudhatod, hogy ebből a szempontból alkalmas-minősítést kaptál-e.
A fizikai vizsgálat során összesen 360 pontot lehet összegyűjteni. Ebből kell összesen 220 pontot elérni ahhoz, hogy alkalmas minősítést kapj. Ha előzetesen szeretnéd felmérni fizikai állapotodat, a fent említett jogszabály 3.sz. mellékletében találhatod meg a nemekre és korosztályokra bontott ponttáblázatokat.
Az első fokú minősítésről szóló tájékoztatást a toborzóirodától fogod megkapni.
Abban az esetben, ha alkalmatlan minősítést kaptál, a tájékoztatástól számított 15 napon belül fellebbezéssel élhetsz. Ha nem fellebezed meg az alkalmatlan minősítést, akkor 1 évig lesz érvényes, majd ennek letelte után újra lesz lehetőséged jelentkezni és AVI vizsgálatra menni.
Amennyiben a fellebezés után a másodfokú eljárás során alkalmas minősítést kapsz, a minősítés 1 évig érvényes, szerződéses katonai szolgálati jogviszony létesíthető veled. Ha viszont itt is alkalmatlan minősítést (végleges vagy határozott idejű) kapsz, akkor nem köthető szerződés, és további fellebbezésnek helye sincs.
A harmadik a bevonulás, és ezzel egyúttal a jelenleg 5+1 hét időtartamú alapkiképzés megkezdése. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy alapkiképzésre már csak akkor tudsz menni,
Ha beosztáskeresési folyamatod sikeresen zárult, és elfogadtad a felajánlott beosztást.
Alapkiképzésre történő bevonulás esetén a személyügyi szervnél először leellenőrzik a szerződéskötéshez (és állományba vételhez) szükséges okmányokat, és csak ezt követően kerül sor a szerződés megkötésére, majd megkezdheted a kiképzésed. A kiképzés végén kerül sor a katonai eskü letételére.
Ha korábban már voltál katona, állományilletékes parancsnoki döntés alapján mentesíthető leszel alapkiképzés alól. Alapkiképzés alóli mentesítés esetén az adott katonai szervezethez történik közvetlenül a bevonulás, majd az okmányok ellenőrzését követően szerződéskötésre és eskütételre kerül sor.
Alapkiképzés általában minden hónap első hétfőjén, legtöbbször több helyszínen indul. A tapasztalat azt mutatja, hogy bár a 6 hét alatt a hétköznapok során kötelező a laktanyában való bentlakás, hétvégére – parancsnoki döntés alapján – általában hazaengedik a kiképzendő állományt.
A bevonulási intézkedésben kijelölt katonai alakulat fogja megszervezni az alapkiképzésedet. A helyszínek egy előzetes terv alapján vannak kijelölve, azonban több tényezőtől függ (pl.: résztvevők száma), végül ténylegesen hol fogsz részt venni a kiképzésen.
Az első lépések és az alapkiképzés nem lesz könnyű, de nem is ezért jelentkeztél katonának! Itt a kiképzési feladatok során csapat lesz az egyénekből és bajtárs, jó barát válik idegenekből. Az alapkiképzés lényege, hogy az újonc katonák elsajátítsák a katonai szolgálathoz szükséges legfontosabb általános katonai ismereteket, begyakorolják az alapvető alaki fogások és mozdulatok végrehajtását, és képessé váljanak a harc alapfeladatainak végrehajtására.
A haza fegyveres védelmére való felkészülés során zömében terepen leszel, és gyakorlati feladatokat fogsz végrehajtani, azonban a kiképzési tervben szerepelnek tantermi foglalkozások is. A következő képzési ágakban fogsz részt venni az alapkiképzés során: