SZERETEM,

MEGVÉDEM!

CSATLAKOZZ A TERÜLETVÉDELMI TARTALÉKOSOKHOZ!

ÉRDEKEL

Miből áll a területvédelmi tartalékos szolgálat?

A tartalékos szolgálat ideális lehetőség, ha tanulmányaid, illetve civil munkád mellett szeretnéd szolgálni a hazádat. A területvédelmi tartalékos katonák elsődleges feladata, hogy szükség esetén kiképzett katonaként helyben, lakókörnyezetükben segítsék a honvédség munkáját. Életre szóló élményeket, barátokat, a hétköznapi életben is kiválóan hasznosítható ismereteket szerezhetsz amellett, hogy kiemelt illetményre is jogosult leszel.

Hol jelentkezhetek területvédelmi tartalékosnak?

Online a szükséges űrlap kitöltésével jelentkezhetsz, ha ide kattintasz. Ha személyesen szeretnél jelentkezni, minden vármegyeszékhelyen működik honvédségi toborzóiroda, ezek listáját ide kattintva találod. 

Mit kell magammal vinni a jelentkezéshez?

Érvényes személyazonosító igazolványt, lakcímet igazoló hatósági igazolványt, TAJ-kártyát és adóigazolványt. Ha van érvényes vezetői engedélyed, azt is hozd magaddal. Legyen nálad a legmagasabb iskolai végzettségedet igazoló bizonyítványod is. Később, már a szerződéskötéshez hatósági erkölcsi bizonyítványt is hoznod kell majd magaddal.

Mik a jelentkezés feltételei?

Akárcsak a szerződéses és hivatásos katonáknál, úgy a területvédelmi tartalékos szolgálatnál is a 18. életév betöltését és a cselekvőképességet várjuk el. 
A magyar állampolgárok mellett július 1-jétől meghatározott feltételek mellett szolgálati viszony a szabad mozgás és tartózkodás jogával, illetve huzamos tartózkodási jogosultsággal és megfelelő magyar nyelvismerettel rendelkező személlyel is létesíthető, aki a katonai szolgálatteljesítésre alkalmas. 
A büntetett előélet korábban a katonai szolgálat vállalásából kizáró ok volt, viszont az új szabályozás értelmében erről már a döntésre jogosult elöljáró mérlegelési jogkörében dönthet  az elkövetett cselekmény vagy mulasztás súlyát tekintve. Ez a mérlegelési lehetőség azonban kizárólag a legénységi állománycsoportba való jelentkezés esetére vonatkozik. 


Milyen alkalmassági vizsgálaton kell részt vennem?

A szolgálat vállalásához egységesen egy általános egészségi, valamint egy könnyített pszichikai vizsgálaton kell megfelelned, melyet a Magyar Honvédség Mobil Alkalmasság-vizsgáló Csoportjai végeznek el a jelentkezésed helyszínén, a toborzó irodában egyeztetett időpontban.


Van fizikai felvételi, ha tartalékosnak jelentkezem?

A tartalékos szolgálatra nincs fizikai felvételi. Viszont a képzések alkalmával nagy hangsúlyt fektetünk a fizikai állóképesség növelésére. Így nagyon sokat fogsz futni, fekvőtámaszt és felülést nyomni, számos katonai testnevelési foglalkozáson és menetgyakorlaton veszel majd részt.


Vannak a területvédelmi tartalékos szolgálatból kizáró egészségügyi okok?

Természetesen a területvédelmi tartalékos szolgálatnál is van olyan betegség, amely kizáró tényező. Ilyen például a kritikusan magas, kezeletlen vérnyomás, a nagyon súlyos cukorbetegség, a súlyos allergia és a végtaghiány.


Mennyi ideig tart a kiképzés?

A területvédelmi tartalékosok kiképzése 12 modulból és átlagosan 25 napból áll. Ez napi 8 órás képzést jelent, melyet akár hétvégén is teljesíthetsz. Ezen túl választhatod azt, hogy bevonulsz a minden hónapban induló egységes alapkiképzési programba: ilyenkor 5 héten keresztül, hétfőtől péntekig bentlakásos rendszerben teljesíted az alapkiképzést.


Korábban töltöttem katonai szolgálatot, de szeretnék tartalékos lenni. Ismételten teljesítenem kell az öthetes kiképzést?

Ha a korábbi katonai szolgálatod alatt már teljesítetted az alapkiképzést, akkor ismételten nem kell újra végrehajtanod. 


Milyen juttatásokra számíthatok területvédelmi tartalékosként?

Először is, ha tartalékos szolgálatra irányuló szerződést kötsz, 150 ezer forint összegű egyszeri szerződéskötési díjat fizetünk neked. A tényleges szolgálatteljesítéssel töltött napjaidra kiemelt illetmény jár részedre, amely – rendfokozattól függően – minimum napi 24 ezer Ft összeget jelent. Ezen túl évente 600 ezer forint összegű rendelkezésre állási díjra leszel jogosult, amelyet havi rendszerességgel, 50 ezer forintonként fog kifizetni részedre a Magyar Honvédség. Viszont nagyon fontos szabály, hogy ehhez ténylegesen rendelkezésre kell állnod az előre tervezett és veled közölt behívási időpontokon. Itt kiszámolhatod, körülbelül milyen járandóságokra számíthatsz.


Miért kapok szerződéskötési díjat, és mit jelent ez?

A Magyar Honvédség szerződéskötési díjjal honorálja, hogy szolgálatot vállalsz a területvédelmi tartalékosok kötelékében, a Haza védelme érdekében. Ez bruttó 150 ezer forintot jelent, amelyet a 4 hónapos próbaidő leteltét követően fizetünk ki számodra.


Mit jelent a rendelkezésre állási díj? Miért kapok ilyet?

Ez az az összeg, amivel honoráljuk számodra azt, hogy rendelkezésre állsz a Magyar Honvédség behívásaira. Ez konkrétan azt jelenti, hogy részt veszel az előre kiadott képzési tervben rögzített felkészítéseken,  illetve a behívás időintervallumára rendelkezésre állsz és bevonulsz. Ebben az esetben a Magyar Honvédség évi bruttó 600 ezer forintot havi bruttó 50 ezer forintonként fizet ki számodra.


Nappali tagozatos egyetemista vagyok. Így is van rá lehetőség, hogy tartalékos szolgálatra jelentkezzek

Természetesen van! Aki tanulmányi jogviszonnyal rendelkezik, annak a képzési ideje általában nyárra, az iskolai tanítási szünetre esik, vagyis az alapkiképzést nyáron célszerű elvégezned, de elvégezheted modulos rendszerben hétvégente is, hiszen elsődleges a tanulmányi jogviszony és az ezzel kapcsolatos kötelezettség teljesítése.


Milyen ösztöndíjakat kaphatok a felsőoktatásban területvédelmi tartalékos katonaként?

Amennyiben tartalékos jogviszonyt vállalsz, abban az esetben 160 ezer forintos havi bruttó összegre pályázhatsz. Ha ezen felül vállalod, hogy a diplomád átvételét követően hivatásos, vagy szerződéses szolgálatot vállalsz, akkor ez a 160 ezer forint havonta 350 ezer forintra nő.


Milyen ösztöndíjakat kaphatok a szakképzésben területvédelmi tartalékos katonaként?

Amennyiben szakképzésben veszel részt és betöltötted a 18. életévedet, nincs más teendőd, mint jelentkezni területvédelmi tartalékosnak, és máris pályázhatsz 110 ezer forintra havonta. Ha ezen felül vállalod, hogy okleveled megszerzését követően hivatásos vagy szerződéses szolgálatot vállalsz, a 110 ezer forintos havi összeg 270 ezer forintra nő.


Mit jelent a "területvédelmi" kifejezés? Milyen területet fogok védeni területvédelmi tartalékosként?

A helyben toborozott területvédelmi tartalékosok lakóhelyük közelében kapják meg az alapkiképzést, és azzal a feladattal bízzák meg őket, hogy mindenféle formában készüljenek fel közvetlen környezetük védelmére. Vagyis területvédelmi tartalékosként otthonodat, településedet, a környező településeket véded majd.


Általában milyen feladatokat kapnak a területvédelmi tartalékosok?

A tartalékos legfőbb feladata, hogy elvégezze az alapkiképzést és megismerje a Magyar Honvédség működését, egyéni fegyverzetét. Ezen túl a tartalékos részt vehet a toborzó szaktevékenységben, határ- vagy árvízvédelmi feladatokban, díszelgő tevékenységet végezhet a lakhelye szerinti járásban vagy a településen, ahol lakik, de akár részesülhet magasabb szintű egyéni- és kötelék kiképzésben is, továbbá (megfelelő felkészítést követően) külföldi misszióban is részt vehet. Területvédelmi tartalékosként ugyanakkor lakóhelyedhez képest másik vármegyében is jelentkezhetsz szolgálatra. Amennyiben elvégezted az alapkiképzést, onnantól kezdve jelentkezhetsz akár határszolgálatra, elmehetsz árvízi védekezésre, de akár külföldi missziók teljesítésére is jelentkezhetsz.


Mennyi időre kell bevonulnom területvédelmi tartalékos szolgálatra?

Évente minimum hét napra. De minden esetben figyelünk majd rá, hogy ez neked és a munkáltatódnak is tervezhető legyen. 


Milyen esetekben hívhatnak be szolgálatra?

A legfontosabb, hogy az alapkiképzést elvégezd egy éven belül. Ez egy 25 napos modulrendszerű képzésből vagy egy 5 hetes alapkiképzésből áll. Ezentúl behívhatnak például árvízvédelmi szolgálatra, de elmehetsz határszolgálatra, és adott esetben jelentkezhetsz külföldi missziókba is.


Ha most területvédelmi tartalékosnak jelentkezek, később lehetek szerződéses katona?
Igen, lehetsz. Jelentkezz területvédelmi tartalékos szolgálatra, vonulj be egy alapkiképzésre a következő hónapban, ismerd meg, milyen a katonaélet! Az 5 hét kiképzés során megismered, milyen összetartó közösség tagja lehetsz, hogy a Magyar Honvédség milyen fejlődő high-tech hadsereg, és amennyiben kedvet kapsz a szerződéses szolgálathoz, az 5 hetet 3 héttel kitolod, megkapod a lövész szakalap felkészítést. Ezt követően már meg is kezdheted a szerződéses katonai szolgálatot, ha találnak neked megfelelő szolgálati beosztást.


Területvédelmi tartalékosként akkor is hordhatom az egyenruhát, amikor nem teljesítek szolgálatot?

Szolgálatból hazafelé, vagy szolgálatba menet magadon hagyhatod az egyenruhát, de ezen túl a döntésre jogosult elöljárótól kérhetsz engedélyt társadalmi rendezvényekre, összejövetelekre is, hogy felvedd az angyalbőrt.


Kettős állampolgárként is jelentkezhetek területvédelmi tartalékosnak?

Természetesen, ha rendelkezel magyarországi bejelentett lakcímmel és/vagy tartózkodási hellyel várunk!


Hány pluszpontot szerezhetek a felsőoktatási felvételihez, ha tartalékos szolgálatot vállalok?

Szakkiképzés nélkül legalább 6 hónapos szolgálat teljesítésével 16 pluszpontot szerezhetsz. Ha viszont az alapkiképzést követően különleges szakkiképzést választasz (pl. harckocsizó, búvár), már fél év után 32 pont jár neked. Ha további 6 hónapig vállalod a szolgálatot (szakkiképzésben műveleti besorolású alakulatnál), akkor 64 pluszpontot szerezhetsz a felvételihez. A szolgálati viszony 6+6 hónapos kiképzés teljesítését követően sem szűnik meg. A szakkiképzés idejére jogosult vagy a tartalékos illetményre, étkezésre és igény esetén szállásra is.


Vadászként is jelentkezhetek tartalékos katonai szolgálatra?

Hogyne jelentkezhetnél! Még előnnyel is indulsz, hiszen jól ismered a fegyvereket és van tapasztalatod a fegyverkezelésben.   

ÉRDEKEL

facebook tiktok inatagram Youtube